کلرپیریفوس

کاربرد کلرپیریفوس: 

کلرپیریفوس یک حشره کش ارگانو فسفره است. دارای اثر تماسی، گوارشی و تنفسی (تدخینی) است كه خاصيت غيرسيستميك دارد. کلرپیریفوس خالص از کریستال های سفید یا بی رنگ تشکیل شده است. بوی آن کمی شبیه تخم مرغ و یا سیر است. کلرپیریفوس برای کنترل انواع مختلف آفات، از جمله شپشک ها، سپردارها، مینوز، موریانه ها، پشه ها و کرم های گرد استفاده می شود. کلرپیریفوس ابتدا در سال 1965 به عنوان یک حشره کش ثبت شد و سازمان حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA) آن را در سال 2006 مجددا ثبت کرد.

 

 

ساختار شیمیایی کلرپیریفوس:

 

نحوه اثر کلرپیریفوس:
کلرپیریفوس باعث مهار آنزيم كولين استراز در سيستم عصبی حشرات می شود. استيل كولين بعنوان ناقل پيام عصبی در فضای بين سيناپسی عمل می كند و موجب تحريك اكسون بعدی می شود. هنگامی که آنزیم مسدود می شود، سیستم عصبی قادر به ارسال سیگنال های نرمال نیست. این باعث می شود که سیستم عصبی به اشتباه برسد و به این معنی است که در نهایت آفت را از بین می برد.

 

محیط زیست:
زمانی که کلرپیریفوس وارد خاک می شود، ممکن است هفته ها تا سال ها طول بکشد تا در خاک شکسته و تجزیه شود. کلرپیریفوس در خاک ممکن است توسط اشعه ماوراء بنفش و مواد شیمیایی موجود در خاک تجزیه شود. دمای خاک و pH نیز بر روی ماندگاری کلرپیریفوس در خاک تاثیر گذار است. کلرپیریفوس در خاک های اسیدی آهسته تر از خاک های قلیایی تجزیه می شود. هنگامی که کلرپیریفوس در خاک است، به شدت به ذرات خاک می چسبد. ریشه گیاهان معمولا آن را بر نمی گرداند و به راحتی به آب های زیرزمینی نمی رسد. اگر عمل فرسایش در خاک رخ دهد ممکن است کلرپیریفوس وارد رودخانه یا آب های جاری شود. یکی از محصولات تجزیه شده از کلرپیریفوس، TCP نام دارد که به خاک متصل نمی شود و ممکن است به آب های زیرزمینی برسد. قسمت اعظم کلرپیریفوس که بر روی برگ ها سمپاشی می شود در مدت کمی تبخیر می گردد، اما مقداری از آن ممکن است برای 10 تا 14 روز همچنان باقی بماند.

 

سرطان شناسی کلرپیریفوس:
محققان در مطالعات آزمایشگاهی بر روی موش ها ایجاد تومور توسط کلرپیریفوس را بررسی کردند، در هیچ یک از این مطالعات کلرپیریفوس با ایجاد سرطان ارتباط نداشت. به همین دلیل سازمان حفاظت از محیط زیست ایالات متحده اعلام کرده است که کلرپیریفوس "شواهد غیر سرطان زایی برای انسان ها" دارد.

 

اثرات احتمالی در معرض کلرپیریفوس قرار داشتن به مدت طولانی:
دانشمندان موش های آزمایشگاهی و سگ ها را برای مدت زمان طولانی در معرض سطوح پایین کلرپیریفوس قرار دادند، بعضی از حیوانات وزن خود را از دست دادند، برخی از اندام های داخلی آنها بزرگتر شد و برخی تغییرات بافتی دیگر که عادی نبودند، در بدن آنها اتفاق افتاد. گاهی اوقات حیوانات آزمایشی قادر به تحمل اثرات کلرپیریفوس در طول زمان می شوند و اختلالات احتمالی که در اثر در معرض قرار گرفتن در مدت کوتاه روی بعضی افراد ایجاد می شود مشابه همان اثراتی است که شخص در طولانی مدت در معرض کلرپیریفوس قرار می گیرد. هنوز مشخص نشده است که چرا و چگونه این اتفاق می افتد.

 

خصوصیات قابل ملاحظه کلرپیریفوس:
• كلرپیریفوس در غلظتهای توصيه شده با گياهان سازگاری خوبی دارد ولی بیش از دوز توصيه شده روی كامليا، آزاليا، گل سرخ و بنت قنسول حساسیت شدید دارد.
• روی خربزه مشهدی هم احتمال بروز حساسیت دارد و روی بقيه ارقام خربزه نيز بايد به میزان يك ليتر در هكتار استفاده شود.
• در محيطهای خنثی و اسيدی ضعيف، پايداری خوبی دارد ولی در محيطهای قليايی قوی هيدروليز می شود، در نتيجه با تركيبات قليايی قابل اختلاط نيست.
• کلرپیریفوس نه تنها برای کنترل آفات هدف مهم هستند، بلکه از این حیث که به حشرات سودمند کمتر از سایر آفت کش ها آسیب می زنند دارای اهمیت است.

 

کلرپیریفوس وارداتی توسط شرکت سم آوران ایلیا، تولید شرکت بهارات هند است، این حشره کش با بسته بندی بطری آلومینیومی یک لیتری عرضه می شود، تعداد 10 بطری داخل هر کارتن قرار دارد. کارتن ها دارای دستگیره پلاستیکی در دو طرف، جهت تسهیل در امر حمل و نقل می باشند.

 

 

 

 

:References

http://npic.orst.edu/factsheets/chlorpgen.html

http://pmep.cce.cornell.edu

 

تهیه و گردآوری
سارا مهرابی - مسئول فنی

بالا